Przeskocz do treści

Czy zakupy przez Internet są bezpieczne?

Takie pytanie zadaje sobie każdy, kto zamierza po raz pierwszy dokonać zakupu za pomocą Internetu. Zazwyczaj jest tak, że boimy się tak bardzo, iż na pierwszy raz, w ramach swoistego testu, zamawiamy coś niedrogiego i nie potrzebnego “na już”. Jest to działanie zupełnie normalne i wytłumaczalne w bardzo prosty sposób.

Otóż, boimy się tego, co nieznane. Nieważne jest to, że inni to robią i chwalą. Boimy się, że akurat nam coś nie wyjdzie, wybierzemy przypadkowo zły towar, dokonamy przelewu w nieprawidłowy sposób czy po prostu zostaniemy w jakiś sposób oszukani, a do tego nasze dane osobowe trafią w niepowołane ręce i zostaną wykorzystane w krzywdzący dla nas sposób.

Jednak nie zawsze i nie wszystkie te obawy są i muszą być uzasadnione. Jeżeli tylko przed pierwszym zakupem przejdziemy odpowiednie “szkolenie”, jakiego udzieli nam ktoś, dla kogo kupowanie przez Internet nie jest nowością, nie mamy się czego obawiać. Musimy pamiętać oczywiście o tym, by dokładnie sprawdzić sklep, w jakim chcemy pozostawić gotówkę za dany towar. Z pewnością na różnych forach znajdziemy dużo przydatnych informacji i opinii. Najtrudniej jest zrobić pierwszy krok, ale z całą pewnością warto.

(Fot. webandi / pixabay)