Przeskocz do treści

EKUZ – co to jest, dla kogo i właściwie po co?

Wybierając się na wakacje czy po prostu za granicę, zwykle zakładamy z góry, że wszystko przebiegnie spokojnie. Niestety życie pokazuje, że do komplikacji może dojść zawsze, również w najmniej oczekiwanym momencie.

Co to jest EKUZ?

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą warto mieć podczas zagranicznych podróży (turystycznych lub służbowych), aby pokryć ewentualne koszty leczenia w obcym kraju. Aby Twój urlop przebiegał bez stresu harmonijnie, warto jak najlepiej zabezpieczyć się przed skutkami nagłych, niezaplanowanych wydarzeń.

EKUZ umożliwia korzystanie ze świadczeń zdrowotnych w krajach należących do Unii Europejskiej, a dodatkowo też w Islandii, Norwegii, Liechtensteinie i Szwajcarii. Uprawnienia do skorzystania ze świadczeń zdrowotnych są sprawdzane poprzez elektroniczną Weryfikację Uprawnień Świadczeniobiorców. Warto pamiętać, że – podobnie jak w Polsce – również w innych krajach mamy obowiązek przedstawi dokument potwierdzający posiadane ubezpieczenie.

Jak uzyskać EKUZ?

Karta EKUZ wydawana jest na podstawie wniosku złożonego w wojewódzkim oddziale NFZ. Należy złożyć go w odpowiednim ze względu na miejsce zamieszkania oddziale. Można go wysłać pocztą lub złożyć osobiście – w przypadku drugiej opcji często jest wydawany od ręki. Jeśli wybierzesz tryb pocztowy, możesz ją odebrać osobiście lub upoważnić wybraną osobę albo też poprosić o przesłanie pocztą.

Od kiedy obowiązuje EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego została wprowadzona 1 stycznia 2006 roku – zastąpiła wtedy druk E111. Jest ona wydawana osobom wybierającym się np. na urlop czy w podróż służbową, czyli mającym w planie pobyt w jednym z krajów Unii Europejskiej, a także Norwegii, Islandii, Liechtensteinie i Szwajcarii.

Powody podróży mogą być różne – m.in. zwiedzanie i relaks, wyjazd służbowy, odwiedziny u rodziny lub znajomych, rozpoczęcie studiów lub kursu, wyjazd do pracy (delegowany przez polskiego pracodawcę).

Polisa ubezpieczeniowa turystyczna

Nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć i zaplanować, dlatego też warto skorzystać z opcji ubezpieczenia – co prawda żadna polisa nie obejmuje skutków wszystkich zdarzeń, ale na pewno przyda się podczas pobytu za granicą, jeśli wydarzy się nieszczęśliwy wypadek, ból, złamanie, choroba itd.

Jeśli pomoc medyczna będzie niezbędna, udzielą Ci jej również w obcym kraju, ale bez właściwego ubezpieczenia będziesz musiał ponieść koszt konsultacji, operacji, wizyty w szpitalu itd. – zwykle jest on wysoki.

Kkw. / pixabay / Pexels